Verekedés kutyák között

A kutyák közötti konfliktus lerendezése nem mindig békés, az bizony járhat verekedéssel!Ez a kutyának nem okoz gondot, "lelki" sérülést.  Igazából a fizikai sérülés is  belefér náluk, természetes számukra. Ha viszonylag egyenlő erőviszonyokkal vesznek részt a harcban, a sérülés is jelentéktelen, a csúnya látvány és durva hangzás mellett. Akinek gondot okoz a verekedős  esemény - az az ember! Aki részben tehetetlen és nem érti miért nincs hatással a kutyákra , "miért nem fogadnak szót" - részben aggódik a sérülésért , ami komoly, kevésbé komoly is lehet. Bizony a verekedés  többnyire állatorvosi költséget, stresszes, izgalmat okozó helyzetet jelent, amit az emberek szeretnének elkerülni. Rászólnak, tiltanak , idegesen , feszülten kezelik a kialakult helyzetet. Na ez, a valóban "harci" helyzetben, csak olaj a tűzre, nem lecsillapodnak , de idegesebbek lesznek a kutyák. Azt érzékelik, hogy  valami nincs rendben, valaki nem viselkedik megfelelően . Valóban nem, de nem biztos, hogy az a "bűnös " aki "veri " a másikat. Itt is igaz az a találó mondás: "Tudod az úgy kezdődött, hogy a másik visszaütött ! "   Az agresszióról és az előítéletekről.

2006 tavaszán elvállaltam a kutyaóvoda vezetését ,a Kőbányai Happy Dog kutyaiskolán ,mert határozott igény merült fel , hogy nyissunk ezen a területen. Néhány hónap alatt már láttam, mire van igény, hol vannak hiányosságok.  Mi az ami az óvodás korban, mint oktatás belefér egy órába sűrítve, és eszközök nélkül is megvalósítható. Itt derült ki számomra, hogy milyen komoly félelemmel,  előítélettel kezelik a kutyák morgását, "agresszióját, már kölyök korban.  Az emberek úgy általában, de az oktatással foglalkozók is! Rácsodálkoztam, HOGY EZ A FÓBIA, a rottweilereket kiemelten érinti !
A következő történetben erről írok, mert tanulságos .
Már alig van rottweiler, de a tudatlanság, az előítélet nem változik. Más város, más környezet, de az alap probléma a kezdetektől  az volt, hogy a kutya agresszív. Morog a kutyákra, több helyzetben emberre is , és ez komoly gondot  okoz a gazdinak.  
Az óvodában és az iskolában, különböző tanácsokat  kapott, hogyan lehet erről leszoktatni, miként kezelje a helyzetet. Szinte kivétel nélkül mindenki a szigorúságot, a kutya helyrerakását, lenyomását, legyőzését tanácsolta. Tovább növelte a bizonytalanságot, hogy hozzá tették : most mutasd meg ki az úr, mert később nagy baj lehet ebből, átveszi az irányítást és akkor jaj neked! Engem nagyon bosszantott ez a hozzáállás, mert egy kedves, könnyen irányítható kölyök kutyáról volt szó. Én ismertem a kutyát, hiszen nálunk nőt föl az alomban , sok éves rutinnal felismerem a "nehéz " vagy "könnyű" eseteket. Szóval egy kölyök kutyáról beszélünk, aki nem gyámoltalan, nem félős, de határozott , egészséges rottweiler és mint ilyen, határozottan jelzi a "kívánságát", kinyilvánítja a nem tetszését. Ezt morgással jelzi . 
Családban, lakásban és kertben él, egy felnőtt kutya mellé került, aki rendkívül félős, bizalmatlan, de senki nem tartja agresszívnak, pedig odakap és morog helyzetekben, de eközben menekül. 

A kutya szocializált, rendszeresen foglalkoznak vele. Jártak kutya óvodába, majd alap tanfolyamra is beiratkoztak. A tanfolyam végig rémálom volt számukra , mert tanulás helyett a kutya agresszióját kezelték, vagyis büntetésben töltötte az idő nagy részét pórázon a segítő kezében! Majd hat hét után  azért nem tehetett  vizsgát, mert nem lehetett levenni róla a szájkosarat, agresszív viselkedés miatt!!!!!
Így járt egy hasonló korú másik rottweiler is, akinek szintén nem sikerült vizsgáig eljutni, mert nem kerülhetett róla le a szájkosár. A csoportban négy rottweiler és gazdája volt , mindenki negatív élménnyel, teljesen elbizonytalanítva élte meg azt az időszakot.  Két kutya tőlünk volt , így velük folyamatos kapcsolatban voltam, net-en keresztül és hol csodálkozva, hol kiakadva hallgattam a történeteket.  Az én 1 véleményem volt szemben a sok másikkal , ezért sokáig nem sikerült jelentős áttörést elérni . Nem alakult ki a megfelelő bizalom a kutya és a gazdi között.

Egy videóról aztán kiderült ,hogy az emlékezet és a valóság, bizony nem mindig fedi egymást. Az alábbi párbeszéd zajlott a gazdi és köztem, egy rendkívüli esemény alkalmával:

-Szia! Tegnap is voltunk úsztatni a kutyát.  Összetalálkoztunk egy ismerősünkkel, akinek ott volt a kan rottija és pitje . A rottija gőzerővel szaladt a kutyánk  felé, mire a mienk is morogva szaladt felé majd szimatoltak, volt egy kis morgás. Aztán a pit hátulról ráment a kutyánk  nyakára .
  
Szerencsére a párom leszedte, mert a srác az csak totyogott ott. Nem lett sérülés a rottit aztán el tudta hívni, mert a párom beállt a két roti közé. A mienk  nem támadt vissza ilyen erőfitogtatás jellegű volt a dolog, mikor már a pit nem volt ott. Aztán voltunk kinn a sulin, na ott már morgott szinte az összes kutyára, ha azok közelebb voltak hozzá. Nem sikerült sajnos felvennem a tegnapi dolgot, valamennyit igen, megnézem mennyit és átküldöm kíváncsi lettem volna mit mondasz rá pedig de valahogy a tombolásban nem az volt eszembe, hogy videózzak .
  
Jó lett volna tudni, hogy a pit miért támadt, a mienk csinált-e valami olyat hogy oka legyen rá? Na, de ezt már sose tudjuk meg .

Ok küld a videót. Amíg a videó ide nem ért, még folytattuk a beszélgetést, mert megoldást kellett volna találni, hogyan tegye a kutyát  helyre, hogy ne legyen agresszív. Így fogalmazta meg a problémáját: "nincs nekem azzal bajom, hogy nem adja meg magát, csak azt nem tudom, hogy így mi lesz ha legközelebb ilyen szituba kerülünk, mert azt nem szeretném, hogy akárhányszor kutyákkal találkozunk, balhé legyen.  Az a rotti felnőtt volt, nem is támadt, csak fitogtatta az erejét ,a pit támadt, a  mienk se támadt ."
Sose tudtuk volna meg a valóságot, ha nincs videó ! De volt és kiderült egészen másként zajlott az egész esemény. Pont elegendő volt a felvétel mindenki hibáját látni. A kialakult helyzetet simán el lehetett volna kerülni, ha minden ember, de legalább 1 ember tudta volna mi a teendő! Azaz jól olvas a kutyák testjeleiből, látja a hangulatukat, egymáshoz való viszonyukat az ismerkedés során.

Elől  találkozik a két kan. Egy  fiatal rottweiler és a szintén fiatal,  pit ( aki nem pit , de amerikai stafforsire terrier, én így gondolom a formája alapján) Mindkettő domináns pózban van, a fiatal rotti nyugodt érdeklődő a farka nyugodtan lengedezik. Bár nem felhőtlen örömről szól a szituáció számára, de várakozás teli,  mert a vele szemben levő kutya feszült  és képtelen nyugodtan állni.
   
Nézd meg a farkát a staffinak , meredten, feszesen felfele áll, nem csóvál, nincs barátságos jel !!!!  A hátszőrét is borzolja, ezzel a bizonytalanságát, fenyegetettség érzését árulja el, de a póz domináns.  A gazdája leguggol , nyugodt , így a kutya is megnyugszik,  oda fordul  a gazdihoz aki megdicséri . Mivel a staffi elfordult, kutyanyelven  "megadta" magát,  a fiatal rotti is elfordul.

Ezzel párhuzamosan zajlik : ami  nem látszik  a videón csak a szövegből lehet következtetni rá, meg a hangokból.  A felnőtt kan rotti ismerkedik a szukával, aki pánikol és szabadulna a szituációból. Rászól a gazdi , de a szuka nem bír megnyugodni, ez vezényszóra nem megy! A szövegből  ami hallatszik a felvételen, ki is derül, hogy a szuka  tovább menekül az ismerkedés elől , védelmet keresve.  Erre figyel fel az ifjonc rotti,  odamegy megnézni mi történik , a "családtaggal" .A staffi persze nem fejezte be az ismerkedést, csak elterelődött a figyelme a gazdi felé, pár másodperc után visszatér, csak ismét közbe jön valami, a képbe most a szuka kerül be. Így érdeklődése a szuka felé fordul, aki igen-igen nagy félelemmel reagál. Eközben a két rotti is ismerkedik, össze szimatol.  A fiatal rottweiler gazdája tartja az egyensúlyt a két kutya között.
A felnőtt 3 éves kan fenyegeti a fiatalt, domináns pózban áll, morog, amire a fiatal, domináns pózban viszont morog.  Az ifjú morgása nem fenyegető, a füle billegése, fül hátrahúzása is erről tanúskodik, na meg, ahogy picit elfordítja a szemét. Elfogadja a másik kan dominanciáját, ami a korából adódik (még nincs egy éves), meg abból, hogy a gazdája tiltja az agressziót! Az ifjú elfordul, otthagyja az öreget, megnézi, mit csinál a szuka! A két kan figyelme ismét a fiatal kanra terelődik, hátulról közösen szimatolják.
Ő a feszült visszanézésen kívül mást nem csinál.
A két kan gazdája végül látja, hogy itt barátság nem lesz. Elhívja a rottit, a másiknak is szól, gyere! Az el is indul, de a gyere hívó szóra a másik két kutya is velük tart.  A gazdi hívó szavára viszont azonnal visszafordulnak!
Ebben a pillanatban a felnőtt kan rotti, megfordul, és úgy dönt, hogy ő bizony elkergeti a két betolakodót! A felnőtt rottweiler indította a támadást! A  staffi azonnal csatlakozik, megtámadják A FIATAL KANT, közösen összedolgozva!
Ő ki akar térni a küzdelem elől, elfordul, fejét leszegi, nem használja a fogát.  Az óvoda és az alaptanfolyam szájkosaras hatása, lám jól működik!  Ezért a kitérésért a két kan hevesebben támadja!  Még mindig kitér! 
Sany, Rocco egy oldalon harcol, közrefogják az ifjút és úgy akarják leteperni. Nem sikerül, kiugrik. Aztán elég volt, szakad a cérna neki áll védekezni, visszatámad! Nem a felnőtt rotti kanra először, de a staffira! Védi magát, de nem harcol, a gazdi segítségével, annak háta mögé kerülve megáll, és se nem támad, se nem védekezik!  Ő folyamatosan figyelembe veszi a tiltó szót, amit a gazdi kiabál az egész akció alatt. (meg gyerek még a maga nyolc hónapjával)

Végül a staffit megfogja a gazdája, az öregebb rotti is némi ugatás után elmegy. A fiatal kant és a szukát tovább lehet küldeni, megnyugodtak. 
A fiatal kanban az egész akció úgy csapódott le, hogy az iskolában bizalmatlanul fogadta az idegen kutyák közeledését. Morgott! Külső szemlélőnek, meg a gazdinak "felháborító" büntetésre okot adó esemény. Pedig ez nem volt más, csak védekezés! Egy ilyen negatív élmény után, hogyan is fogadhatná bizalmasan a közeledő kutyákat, akik csak az ember szerint barátságosak talán, a kutya meg egészen mást érez.
Ezt tárgyaltuk meg és a rövid véleményem ez volt:
Amikor én kezdő kutyás voltam, mindig volt a társaságban valaki, aki értett a kutyákhoz és elmondta mi miért történik, mire kell figyelni. Néhány hónap alatt beletanultam az alap kutyás ismeretekbe.  Megtanultam, hogy azonos nemű kutyák között hamar verekedés törhet ki! Ezért óvatosan kell ismerkedni és az első intő jelre be kell fejezni a barátkozást. Három kan és egy szuka a társaságban, még akkor is feszültség forrás a kanok között, ha a szuka jól viselkedik!
Ti hónapokat eltöltöttetek óvodában, iskolában, lehetőségetek van egy sor kutyás témájú cikket elolvasni, tájékozódni a net-en, és csodálkozva figyeltétek az eseményeket.  Nem is tudom mire számítottatok? Mit képzeltetek, mit fognak csinálni a kutyák? ÖSSZEBORULNAK NAGY- NAGY SZERETETBEN ÉS VIDÁM FOGÓCSKÁBA, JÁTÉKBA KEZDENEK?
Hiszen már Iláj sem kölyökkutya, a többiek meg felnőttek. (gondolom a staffi is idősebb Ilájnál, vagy talán egyidős vele)
Ennek ellenére, a lehető legjobban sült el ez a dolog és Ilájnak is mázlija volt. Az egész esemény annyi nyomott hagyott benne, hogy az iskolában bizalmatlanul fogadta az idegen kutyák közeledését.  Jogosan! Ha téged megtámadnának és csak egy hajszál híján úsznád meg a nagy verést, vajon mit tennél idegen társaságban, ha hasonló viselkedésű emberekkel akadnál össze, mint akik megakartak verni?
Tudod az úgy kezdődött, hogy a másik visszaütött!  Az eseményeket pontosan, elejétől a végéig kell szemlélni. Nem praktikus kiragadni egy részletet és az alapján ragasztani egy bélyeget a kutyára!