Quo vadis, német juhászkutya?

Van-e remény a Német Juhászkutya Egyesület számára?

Az SV-nak december óta új tenyésztési főfelügyelője van: Dr. Helmut Raiser. Megválasztása az egyesületet erőteljesen polarizálta. A munkakutyás tábor örült és nagy reményeket fűz ehhez az emberhez, a küllemtábor csalódottság, zavarodottság, döbbenet és teljes elutasítás között ingadozik. Nagy a kísértés, hogy ettől az egészen másképpen gondolkodótól a lehető leggyorsabban megszabaduljanak. E sorok írója egy harmadik táborhoz tartozik. Nagymértékben frusztrált, és be szeretné mutatni Önöknek, kedves Olvasók, hogy az ő szemszögéből nézve miért teljesen mindegy az, hogy ki az SV tenyésztési főfelügyelője, elnöke vagy parkolóőre.

Az egyesület különféle problémákkal küzd: a tudatlanság az első. Az SV-ban évente kb. 20.000 kölyköt tenyésztenek. Mire? Milyen feladataik lesznek ezeknek az állatoknak? Mi iránt érdeklődnek a kutyatartók? Kérdések halmaza. Alig lehet elhinni. Egy vállalkozás 20.000 db cikket termel évente és fogalma sincs, a termék vásárlóinak milyen elvárásaik vannak.

De a nem tudás nem csak a terméket érinti, hanem az egyes egyesületi tagokat is. Aki ebben az egyesületben egyáltalán érdeklődött-e már aziránt, hogy valaki miért is tagja ennek az egyesületnek? Mert hát e motiváció ismerete aztán igazán előfeltétele egy realisztikus egyesületi politikának. Az SV-nak január 1-jén 83.403 tagja volt. Tudja-e, hogy e tagok többsége milyen érdekeket követ? A többség az első számú használati kutyák akarja-e tenyészteni? A többség egy szép kutyát akar-e tenyészteni? A többség az őrző-védő sportot akarja-e kutyájával űzni? A többség agilityzni akar-e? A többség a társaságot a helyi szervezetek berkein belül akarja-e élvezni?

Én nem tudom, feltehetően Ön sem tudja, és az SV vezetősége ugyanúgy nem tudja, mint mi. Ez az tudatlanság nyilván nem kifejezetten az ideális előfeltétele annak, hogyan vezessünk egy nagy egyesületet a jövőben.

Sok tagnak minden mindegy

Ha a küldöttek tartományi gyűléseken tanúsított viselkedését tartom szem előtt, lehet fogalmam afelől, hogy a fent felsorolt motivációk közül a tagok többsége melyiket preferálja. A tagok nagyobb részének kb. minden mindegy. Még azt is elfogadják, hogy becsapják, félrevezetik őket. Időben nem is olyan távoli példákkal, amelyekre még emlékszem, a Nordrheinland-i tartományi szervezet szolgált. Az erősítő-berendezés technikai meghibásodása miatt a gyűlést másfél órás késéssel lehetett csak elkezdeni. Akkora már pár küldött a hazavezető úton volt. A tartományi szervezet elöljáróinak leváltására vonatkozó kérelmet így aztán formális okokból nem lehetett a napirendbe illeszteni. Más - az elöljáróknak megfelelő - kérelmeket a helyi szervezetek az elöljárók utasításai szerint ki tudtak egészíteni a szükséges adatokkal. De ez csak a tagok abszolút kisebbségi részét zavarta. Az e kérelem körül kialakult vitákat a tartományi tenyésztési felügyelő egy csodálatra méltóan őszinte kijelentéssel koronázta: "Hát már csak nem világosítom fel az ellenségeimet a hibáikról!"

Ezzel a felfogással pont egy tartományi szervezeti elnökségben van a helye. A másképpen gondolkodó kérelmezők az ellenségek. Ha belegondolunk, hogy a helyi szervezetek küldötteinek az elhivatottsága még mindig nagyobb, mint a többi tagé, jogosan érzünk félelmet és aggodalmat. Már csak a példa hiányzik a dolgok döcögős haladására. Habár a küldöttek morgolódtak azon, hogy az elnök egy temetés alkalmából elszámolta az utazási költségeket és még napidíjat is kapott, a morgolódásnál több nem történt. A könyvvizsgálók több kritikus pontja azonban a gyűlésen sajnos nem követhető közvetlenül.

Szemle és körung - a fékező koloncok

Azon kevés idealista, akik még léteznek az SV-ban, és akik a legjobb használati kutyát szeretnék tenyészteni, folyamatosan és szisztematikusan fékezve vannak - a kutyáikat szemlékre folyton szemlékre és körungra kell vinniük. Ott aztán a küllemorientált bíró/körmester színe előtt a legjobb tudásuk és legjobb lelkiismeretük szerint tenyésztett kutyákat túlnyomórészt anatómiai tulajdonságok alapján ítélik meg. A formavilág egy forma-bíró által kerül megítélésre. Egy kutya szubjektív szépsége fenotípus szerint ítéltetik. És semmi több! A kiállításon senkit nem érdekel egy kutya karaktere, egészsége, kondíciója, munkakészsége vagy akár genetikus hibái.

Egy kiállítás egyenlő egy "Miss-Bikini-Show"-val, és éppen ezért egy használati kutyafajta tenyésztésére nézve a lehető legfeleslegesebb, sőt, a legveszélyesebb, amit csak el lehet képzelni. Ezt már sok-sok évtizede felismerte Stephanitz: A kiállítási vézen, mivel semmiféle munkát nem követel meg, mint pl. a lovaknál a versenyeztetés, egyszerűen túl könnyen a forma külsőségeire helyez hangsúlyt, sima szépségideálokra vezet, ahelyett, hogy a belső tartalomra koncentrálna.

Maguk a teljesítményorientált tenyésztők is (de a kölyök vásárlói is) rendelkeznek a fejükben ilyen fékező kolonccal. Ki kényszeríti őket arra, hogy a kutyáikat körungra vigyék? Hiszen nyilván Önök is beszélgettek már olyan megrögzött sportkutyással, aki legkésőbb három perc után elkezdi magyarázni, hogy milyen szép is a kutyája. Felmerül a kérdés, hogy az idealisták, akik valóban az első számú használati kutyát szeretnék tenyészteni, céljaikat meg tudják-e valósítani ebben az egyesületben. Talán úgy van ez, hogy a használatikutya-fundamentalista Raisernek reménykednie kell a befuccsolásban, azért, hogy egy új kezdetet tegyen lehetővé. Az, hogy ez az új kezdet nem ebben az egyesületben következik be, számomra teljesen egyértelmű. De ebben a tekintetben is a huszonnegyedik órában járunk, mert sok, kynológiailag magasan képzett tag már kilépett és más egyesülethez csatlakozott vagy frusztráltan feladta a kutyázást.

A harmadikféle csoport a legrosszabb!

Eddig azokat a tagokat írtam le, akiknek minden mindegy, illetve az idealistákat, akik viszont sajnos a kisebbséget alkotják. Még hiányzik a gátlástalanok csoportja. Azoké, akik a tudást és az intelligenciát kizárólag arra használják, hogy a saját pénzügyi boldogulásukat a fajtából és az egyesületből biztosítsák. A német juhászkutya hiányzó kondíciója nagyrészt az ő lelkükön szárad, hiszen sokszor lelkiismeret-furdalás nélkül beteg állatokat is tenyésztésbe vonnak.

Lojalitás - az idegen szó

Alig választották meg Raisert és alig kezdte meg a munkáját, megformálódott az ellentábor és máris leváltási kérelmeket fogalmaztak. Az a vicc a történetben, hogy a legtöbb tartományi szervezetben ezeknek a kérelmeknek szinte semmi esélyük nem volt. Ostwestfalen-Lippében igen. Ott a hivatalban lévő szövetségi gazdasági felügyelő előadta, milyen abszurditások lehetségesek az SV-ban. Már a viernheimi vitaesten is az új tenyésztési felügyelő ellen agitált és a jelenlévőknek időről időre felidézte a Raiser-féle kijelentést: elöl kutya, hátul béka (megjegyzendő, hogy ezt a mondatát nagyon gyakran idézik, de sajnos szörnyen nagyot tévedett a doktor: egy béka legalább jól tud ugrani, kiásva ezzel a csatabárdot. Előadta helyi szervezetének kérelmét, miszerint váltsák le Raisert. Indoklás: az új hivatalnok hiányzó képzettsége. És végül az SV teljesen bolondokházává válik. Wolfgang Henke, az SV új elnöke és az Ostwestfalen-Lippei tartományi szervezet hosszú ideig elnöklő vezetője, éveken át nem volt abban a helyzetben, hogy a kérelmeket szabályzatnak megfelelően kezelje. A múltban a kérelmek Ostwestfalen-Lippében a küldöttek számára először a küldöttgyűlésen tétettek közzé. Ezzel egyértelműen vétettek az SV szabályzata ellen, amely előírja, hogy a kérelmeket a napirendben egyenként fel kell sorolni. Ez az új elnök és sok évig tartományi szervezeti elöljáró számára egészen új volt, így aztán az Ostwestfalen-Lippei tartományi szervezet leváltást követelő kérelme formális okokból ismét csak eltűnt a süllyesztőben. Hogy Wolfgang Henke az utóbbi évben milyen szerepet játszott a Peter Meßler elleni akciókban, sosem fog teljesen kiderülni. Ami biztos: akkoriban alelnök volt és nem hagyta az éves jelentését az SV honlapján közzétenni. Az éves jelentésének közzététele egy volt a Meßler elleni szemrehányások között.

Radikális változások lehetetlenek!

A német juhászkutyát, mint az első számú használati kutyát talán még meg lehet menteni. Az ehhez szükséges változások a szelekciós rendszerben azonban olyan radikálisak kell, hogy legyenek, hogy ebben az egyesületben azokat sosem lehetne véghez vinni. Egy sportbarát a tartományi szervezetében azt a kérelmet adta be, miszerint emeljék meg az akadályt és vezessék be ismét a meredek falat. Ez annak a ténynek a tökéletesen logikus következménye volt, hogy egyre több nj-nak akad problémája a mozgásszerveivel. Amennyiben ezt a problémát egy populációban megállapítottuk, elméletileg csak két lehetőségünk adódik: vagy költséges állatorvosi vizsgálatokat, kiértékeléseket és esetleg egy tenyész érték-becslési rendszert vezetünk be, vagy megnöveljük az állatok terhelését. Mindkét kérelem nyolc, illetve kilenc szavazatot kapott a 350 lehetségesből. Meghatározó a tartományi szervezetek elnökeinek véleménye, miszerint sok nj időközben hátproblémákkal küszködővé vált és nem tehetők ki a meredek falon keresztül történő ugrás nagy terhelésének.

De mi lett volna akkor, ha ezeket a kérelmeket támogatják és a német juhászkutyáknak ismét keresztül kellene verekedniük magukat a meredek falon? Meg lehetne-e ezt oldani anélkül, hogy doppingtesztet is bevezessenek egyidőben? Már ez a gondolatmenet is perverz. De sajnos a realitást mutatja az SV-n belül. Szinte biztosan kiindulhatunk abból, minden, a kutya javát szolgáló szabályozás meg fog bukni a gátlástalanok ellenállásán és ellenőrzésekkel és további szabályokkal együtt be kell vezetni. Egy aprócska példa erre az a szabály, hogy a tenyésztők évente csak 10 almot hozhatnak le. E döntés következtében pl. a házastársra további kennel lett bejegyeztetve. A nyúl és a süni mottójához híven ("én már itt vagyok!") az ilyen korlátozásokkal leleményesen kell eljárni.

Rossz kilátások

Abból kell kiindulni, hogy Raiser semmit nem fog tudni elérni - be fog csödölni. Egyrészt azért, mert a szövetségi gyűlés vagy nem fogja követni, vagy a tenyésztői bizottságban leállítják. Az első tenyésztői bizottsági ülésen rajta kívül még pont ketten voltak - a legtöbb tartományi szervezeti tenyésztési felelőst nem nagyon érdekli a feladatának elvégzése. Raiser nagyon sokat tett ezért az egyesületért és sokat el is ért. De ezek közül semmit sem közvetlenül. A kiképzési módja ellen az egyesületben keserűen harcoltak. Számtalan egyesületi büntető- és kizárására irányuló eljárás indult ellene. Tanai a hógolyó-effektus alapján terjedtek. Az elektromos nyakörvet is keresztülvitte -legalábbis jogi úton. A szövetségi gyűlés sosem követte.

A másik oldal

De természetesen az éremnek két oldala van; az egyik az SV tagjai, a másik maga Raiser. Egy intelligens, egyenes és megvesztegethetetlen ember. Zseniális segéd és kutyavezető. Egy másként gondolkodó, aki azt mondja, amit gondol. Egy biztosan nem: nem jó diplomata.

Hogy sikerülni fog-e, a provokáló követelésről és pártolásról az alakításra és a közvetítésre átváltani, meglátjuk. A naivitás, amelyet időnként kinyilvánít, biztosan a szemináriumok következménye, amelyeket már 30 éve sikeresen tart. Ott vele egyetértőkre talál - fiatalabbakra, ahogyan az ellenfelei becsmérlően megfogalmazzák (paradox helyzet, de Raiser kiképzési ötletei ezekhez a kritikusokhoz is eljutottak, kerülőutakon, anélkül, hogy azok tudnák, honnan is jött a know-howjuk).

Ez a naivitás segítette Raisert a hivatalához. Bemutatkozott a szövetségi gyűlés küldötteinek és előadta, mit gondolt. Ez a naivitás, a küllemvonalas tenyésztők és a normális kutyások gondolatmenetének a nem ismerése ismételtette meg vele a választási beszédét Viernheimban és annak mindenféle magyarázat nélküli megjelentetését az SV-újságban. Viernheimban megélte a bázist és sokat tanulhatott belőle. Vajon így van-e?

Ennek ellenére remény?

Következtetés: Túl nagynak tartom az SV-t ahhoz, hogy alapvető reformokat lehessen végrehajtani benne. Így Németország sorsában osztozik. Minden reformtörekvés csírájában megbukik a lobbistákon. Azok a legaktívabbak, akiknek a saját tárcájuk az érdekük. Így az SV tovább zsugorodik és a német juhászkutya soha többé nem követelheti az első számú használati kutya címet. De azért maradt még egy remény: remélem, tévedtem abban, hogy Raiser megbukik, a tagok felébrednek csipkerózsika álmukból és segítenek az SV megreformálásában.

Ezt kívánom én a német juhászkutyának! Frank Donat  forrás : Steinhart fórum netboard 2012.