Beszélgetés Anton Toni Spindlerrel 2016

Xcellsa talks to Anton Toni Spindler  

Xcellsa: Jó napot kívánok kedves Toni! Itt vagyok a legendás Anton Toni Spindlerrel.

Számomra egy hatalmas nagykövete a rottweiler fajtának, az egyik legtapasztaltabb bíró, aki több mint 20.000 rottweilert bírált több mint 20 év alatt, elismert küllem és teljesítménybíró, több szemináriumot tartott az ADRK megbízásából munka és küllembíróknak, minősített tenyésztési felügyelő Németországban, valamint tagja a kutyák szocializációjáért és törvényhozásért felelős kormányzati testületnek, nem csak rottweiler, de minden fajta vonatkozásában.

Mindenekelőtt, bírói szemszögből amikor ránézel egy rottweilerre, mit nézel rajta először?

ATS: Nos, köszönöm, először is megtiszteltetés itt lenni, és segíteni a fajtát, hogy még jobbá válhasson, földrajzi helytől függetlenül, én imádom ezt a fekete kutyát.

Amit először nézek egy kutyán, az nagyon egyszerű: összehasonlítom a kutyát a standarddal, és látom, hogy hol tesz eleget a standardnak, hol vannak részek, ami nincs teljesen meg, vagy hol eltúlzott.

Xcellsa: Szóval teljes egészében nézed meg először kutyát, nem mész végig először minden apró részen.

ATS: Nem. Szerintem ez csak úgy működik, ha a teljes képet nézed, az egész csomagolást. Ha a részleteket nézed, könnyen elveszel az apró részekben. Lehet, hogy látsz valamit, ami első ránézésre talán nem teljesen oké, de aztán váratlanul valami más nagyobb dolgot észreveszel, ami viszont ott van. Hagy magyarázzam el, például vannak az első rendű problémák: a felépítés, ami a magasság, szögelések, hát. Utána vannak a kozmetikai hibák, ezek a száj pigmentáció, hogy elég sötét-e, vagy egy kicsit sötétebbnek kellene-e lennie, a szőrzet, hogy elég szép-e, vagy erős-e, a jegyek, hogy elég gazadag-e a színük, elég jól határoltak-e, vagy kissé esetleg túl sok. Ezek csak kozmetikai pontok, és a kozmetikai pontok soha nem győzhetik le a felépítés pontokat.

Xcellsa: Pontosan. Köszönjük szépen, hogy ezeket tisztáztuk Toni.

Mint tenyésztő: több kiemelkedő kutya született nálad, amíg nem döntöttél úgy, hogy sajnos ez már nem fér bele az idődbe. Szóval mint tenyésztő, hogy indítanál egy kennelt?

ATS: Mindenekelőtt a legfontosabb, hogy elég tudást szerezz a fajtáról. Ne kezdd el tenyészteni mindenféle tudás nélkül, menj el tenyésztőkhöz, menj el kiállításokra, próbálj meg jól informált lenni a fajtáról, és ezután döntsd el – ami nagyon fontos, miért akarsz tenyészteni? Szerelmes vagy a fajtába, vagy mondjuk úgy anyagi okai vannak? Szerintem ennek a fajta iránti szerelemből kell kiindulnia, és ha ez megfizetődik az rendben van, de az elsődlegesnek a fajta iránti szeretetnek kell lennie.

Xcellsa: Ha egyszer eldöntötted, mi a következő lépés?

ATS: Ha eldöntötted, hogy rottweilereket fogsz tenyészteni, a következő lépés, hogy alkalmassá tedd környezeted. Legyen egy szép kenneled, legyen egy szép helyed, ahol a szuka fialhat, és legyenek meg a megfelelő szukáid.

Xcellsa: Szóval nem az a hangsúlyosabb hogy milyen kannal fogsz fedeztetni, hanem elsősorban a szukák?

ATS: Természetesen. Számomra a fajta tovább vivői, hordozói mindig a szukák – és köszönhetően az én bálványomnak Willi Hedtke-nek aki mindig azt mondta nekem, hogy a fajta hordozója mindig a szuka. Nos a kanok – rengeteg szép kan van sokfelé, akik csak arra várnak, hogy szép kölykeik lehessenek – de mindenképpen jó szukákra van szükségünk ahhoz, hogy jó eredményt kapjunk. Nagyon egyszerű, elméletben a kölykök génjei 50%-ban hordozzák az anyát, 50%-ban az apát. Mondjuk egy top kannal, ha az nagyon jó, ezt eltolhatjuk a javára 5%-kal, legyen akkor 45% anyja - 55% apja. De még ha a szuka csak 40-30%-át is adja a génjeinek, és a szuka nem megfelelő minőségű, az eredmény sosem lehet kiemelkedő.

Xcellsa: Tudnál olyan vérvonalakat mondani, ahonnan jó tenyész szukát lehet beszerezni?

ATS: Nos, én soha nem reklámoztam és soha nem is fogok reklámozni egyetlen vérvonalat, vagy egyetlen kutyát sem. Először is mert szeretem a fajtát, és tisztelem minden egyedét. Másodszor, mert mi a jó? Mi a szép? A piros a szép szín vagy a kék a szép? Ez attól függ, hogy mik a te személyes céljaid. Vannak emberek, akik sportban érdekeltek, talán a hétvégi kiállításon győztes szuka nem tesz eleget az ő elképzeléseiknek, és fordítva. Vannak, akik nagyon szeretnek kiállításokra járni, nekik lehet nem felel meg a legjobb szuka a sportban, mert ők egy komplett rottweilert szeretnének látni. Az én célom személy szerint a komplett rottweiler volt, ami használható mindenre, vittem őket kiállításra, sportoltam velük IPO1-3 szinten. A rottweiler egy, azon kevés fajtának, ami még mindig bármire használható, mert egy komplett kutya.

Xcellsa: A világ úgy gondolja, hogy a rottweiler fajta is külön fog válni küllemre és munkára szelektált kutyákra. Nagyon sok tenyésztőnek a világ különböző pontjain nincs lehetősége, hogy sportoljon a kutyáival, vagy akár, hogy kipróbálja őket, hogy egyáltalán alkalmasak-e sportra. A rottweileres világ szerinted megengedheti-e, hogy ez az opció megtörténjen, és kettéváljon a fajta?

ATS: Én úgy gondolom, hogy ez nem egy opció, semmiképpen sem, ez egy katasztrófa lenne. Azt mondod a világ két féle kutyát szeretne, de nekünk itt van egy fajta: a rottweiler. A rottweiler, ami annyira kivételes, mert teljes egész. Ha nincs lehetőséged sportolni, nem azt jelenti, hogy ne használd a jó sport kutya tulajdonságai, ami nagy magabiztosság és nagyon jó karakter. Ezek alapjai a jó sportkutyának. A másik dolog, hogy nem elég, ha egy kutya nagyon jó sportkutya, egy 30 kilós rottweiler kan nem egy rottweiler kan. Az valami más, de nem rottweiler, úgyhogy kérlek maradjatok a kiváló, komplett rottweilereknél.

Xcellsa: A másik átalakuló tényező manapság az a fejforma. Sok sportkutyánál megfigyelhető a nagyon gyenge fejminőség, sok kiállítási kutyánál pedig az eltúlzott. Mit gondolsz erről?

ATS: Köszönöm hogy feltetted ezt a kérdést. Kezdjük először a sportkutyáknál. Én ezzel nem értek egyet. Nem gondolom hogy elmondható lenne hogy azok a kutyák akik jók sportban, azok egy bizonyos jellemző fejtípussal rendelkeznének. Azoknak a kutyáknak jellemzői a jó zsákmányösztön, a karakter, stb. Butaság hogy azok a kutyák kevesebbek lennének fejtípusban, a különbség más jellegű. Nagyon fontos hogy nekünk nem szabad megváltoztatni, és nem szabad eltérni a standardban foglaltaktól. Az világosan leírja a fejformát és alakját, a pofa és a koponya 1 az 1.5-höz arányát. Világosan leírja hogy a fej nem lehet ráncos, erősnek kell lennie, de nem eltúlzottnak, jól elhelyezkedő szemek, feszes ajkak. Ez a helyes típus, nincs szükség semmilyen változtatásra, arra viszont kifejezetten szükség van hogy összpontosítsunk a leírtakra, egy korrekt, erős, egészséges kutyára. Ez mind a mi felelősségünk, hogy a rottweiler fajtát megőrizzük ilyennek, erősnek, egészségesnek.

Xcellsa: Az ADRK-nál van egy statisztikai adatbázis.

ATS: Igen, helyesen mondod, a Dogbase egy statisztikai eszköz, és mint mindannyian tudjuk a statisztika annál értékesebb, minél több adatot tartalmaz. Akármiről lehet statisztikát készíteni, én is készítettem statisztikát az én tenyésztési programomról. Az IPO3 munkavizsgákról például. Ha megnézel egy törzskönyvet, és a 15 kutyából 12-nek IPO3-as vizsgája van, akkor nagyobb az esély rá, hogy az utódok is megfelelő ösztönkészlettel fognak rendelkezni. De ezt tudod alkalmazni bármire, a fejtípusra, a csontozat erősségére, bármire. Erre szolgál a Dogbase. Ma leginkább a HD és ED analizálására használjuk.

Xcellsa: Rendelkeztek adatbázissal a fogakról is?

ATS: Van, de csak az előre- és hátraharapásról. De a fogazatnak vannak más hibái is, hiányzó P2, hiányzó P1, hiányzó M3, ezek nincsenek benne az adatbázisban.

Xcellsa: Ezeket felvezetik mielőtt a kölyök elkerül a tenyésztőtől? ATS: Pontosan.

Xcellsa: Amikor a kiskutya 8-12 hetesen elkerül, akkor még nem tudhatjuk… ATS: Minden kölyök belekerül ebbe az adatbázisba.

Xcellsa: Azokat a kutyákat is tartalmazza, akik elkerülnek Németországból? ATS: Pontosan. Xcellsa: Ez sokat segít?

ATS: Igen, rengeteget. Nincs szükség 100%-os adatbázisra, például Kínában az adatbázisban kb. az állomány 5-10%-a szerepel, de abból a 10%-ból már tudsz következtetni egy átlagra.

Xcellsa: Akkor ez inkább egy reprezentatív minta, amiből az egészre vonatkozó következtetéseket lehet levonni? ATS: Igen. Mint mondtam minél több adat van annál hasznosabb. Mert meg tudod nézni a testvéreket, az előző generációkat.

Xcellsa: Akkor ez nem csak horizontális, vertikális is. Mindkét oldal, és ezekből az adatokból kapsz egy százalékot, amit a szülők és a leszármazottak is alakítanak. ATS: Igen, ez elég részletes. De hagy mondjak valamit, sokkal hasznosabb ha 90%-os adatod van, mintha nincs semmilyen adatod.

Xcallsa: Igen, néhány adat is jobb mintha nincs semmilyen adat. Külföldi kutyáknak van lehetőségük, hogy bekerüljenek ebbe a Dogbase-be? ATS: Őszintén, én úgy gondolom, hogy igen, de nem vagyok benne teljesen biztos. Mielőtt butaságot mondanék, egyeztetni kellene Edgar Hellmannal.

Xcellsa: Vannak az IFR világkiállítások, ADRK világkiállítás és a Club sieger kiállítások. Ezek a leginkább olyan címek, amit a világ tenyésztői legjobban figyelnek.

ATS: Szerintem a legrangosabb cím az ADRK Club győztes cím. Valamint a IFR világgyőztes cím.(2016.)  először fordította: Trajer Szilvia, közzé tette: 2018. 03. 18. MÁRK honlap Köszönjük a fordítást Szilvia !

Még egy kiegészítés, hogy kivel is beszélgetett Toni Spindler: Üdvözöljük az Xcellsa-nál ( rottweiler kennel India ) 

"Tagjai vagyunk az ADRK-nak és kennelünk Coimbatore-ben, Dél-Indiában található. A lelkes Rottweiler tenyésztőként a küldetésünk a Rottweilerek tenyésztése, amelyek megerősítik az ADRK által meghatározott normákat."